Adventní kalendář 2020 – kdy začíná advent

[ad#ad-3] Advent 2020 začíná poslední listopadovou neděli, tj. v neděli 29. listopadu. Adventní období tedy začíná první prosincovou nedělí, která je označovaná jako „železná neděle“. Další tři neděle dnes známe pod názvy bronzová, stříbrná a zlatá. Je to označení spíše komerční, obchodníci jej využívají pro dobrý prodej svého zboží. V církevním pojetí mají adventní neděle tento význam:

 • 1. adventní neděle Ježíšův vjezd do Jeruzaléma
 • 2. adventní neděle Druhý příchod Páně
 • 3. adventní neděle Ježíš poslán k lidem
 • 4. adventní neděle Zvěstování narození Panně Marii

Celý adventní kalendář pro rok 20202.

Adventní kalendář

[ad#ad-3] Počínaje prvním prosincem otevírají děti již tradičně první okénko v adventním kalendáři. Odpočítávají si tak příchod ježíška, který jim přinese dlouho očekávané dárky. Navíc dostanou jednou za den sladkou odměnu, většinou v podobě čokoládové formičky, kterou v políčku kalendáře najdou. Adventních kalendářů však existuje mnoho podob

 • Pohádkový adventní kalendář – na trhu seženete 2 CD se 24 pohádkami, které vyprávějí přední čeští herci. Cena 179 Kč.
 • Knížkový adventní kalendář – jde o 24 leporel obsahujících pohádkový příběh. Cena 187 Kč.
 • Lego adventní kalendář – 24 dárečků, které lze každý den složit. Cena 499 Kč.
 • Čajové potěšení – někteří výrobci s oblibou na Vánoce vydávají speciální edice čajů. V ozdobné krabičce nebo přímo v kalendáři najdete chuťové potěšení na každý den. Ceny jsou různé, většinou kolem 180 Kč.
 • Žhavý kalendář pro náročné – ve specializovaných obchodech narazíte na erotické kalendáře plné lechtivých překvapení (kondomy, prádlo pro něj či pro ni, hry a podobně). Cena 2660 Kč, ale může se různit.
 • Speciální pivní kalendáře (sada 24 miniatur), nebo z tvrdého papíru, který se nasadí na basu. Cena 49 Kč. K dispozici je i vánoční edice bylinného likéru v lahvi, u které se speciální vánoční symboly objeví až po upití, nebo speciální alkoholový kalendář se 24 miniaturami lahviček za cca 1570 Kč.
 • Perníkový kalendář – velká perníková základna, ze které loupete (jako Jeníček) malé nalepené perníčky nejrůznějších tvarů.

Zajímavé nápady na ručně vyráběný adventní kaledář najdete například zde: http://www.grainsofearth.org/14-original-advent-calendars/ Video zdroj: youtube

Historie adventního kalendář

Adventní kalendář však má i svoji historii. Ještě před námi známou podobou čokoládami naplněných okýnek měl i jiné podoby. První známý ručně vyrobený adventní kalendář pochází z roku 1851. Dalším doloženým exemplářem byl kalendář vyrobený na lepence v roce 1908, který byl osázen malými obrázky a vytvořil jej tiskař z Mnichova Gerhard Lang. Tento kalendář byl vydán pod názvem „V zemi Ježíškově“. Nebyl to otevírací kalendář, ale vystřihovací. Na začátku 20. století vydalo stejné nakladatelství (Reichhold & Lang v Mnichově) již kalendář s malými otevíracími okénky. Další adventní kalendáře zobrazovali liturgické výjevy, aby tak připomenuly církevní svátky. V okýnkách potom ukrývaly verše a citace z bible. Dnešní kalendáře jdou spíše komerčním směrem a nedají již tolik na liturgické výjevy, ale spíše potěšení malých dětí. [ad#ad-4]