Adventní věnce – tradiční symbol pro období adventu

[ad#ad-3]

Obvykle jsou věnce ozdobeny jehličnatými větvičkami (smrk, jedle) a dekorovány 4 svíčkami. Každou neděli potom zapálíme jednu svíčku.

Druhým typem adventních věnců jsou věnce na ozdobení dveří. Zde se již nepoužívají svíčky, ale spíše barevné stuhy nebo jiná drobná dozdobovadla.

Klasický adventní věnec se zavěšoval, dnes se spíše pokládají na sváteční stůl.

Tradice adventního věnce je relativně mladá a pochází z 19. století. Adventní věnec je symbolikou Kristova kříže a jeho požehnání do 4 světových stran. Dnes se na něho svíčky většinou kladou libovolně a to kvůli ústupu křesťanství.

Čtyři svíčky symbolizují 4 týdny do vánoc. Jejich světlo potom Krista. „Já jsem světlo světa; kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít světlo života.“ (Jan 8, 12)

Kruhový základ věnce

Symbolika Boží věčnosti, věčného života a vzkříšení. Stálezelené rostliny jsou potom symbolikou života, nezničitelnosti a věčnosti.

 

Počet svíček

[ad#ad-3]

V dnešní podobě adventního věnce se používají 4 svíčky, které symbolizují 4 týdny do vánoc. Dříve se na věnec umisťovala ještě pátá svíčka symbolizující Pannu Marii, Vánoce nebo také samotného Ježíše Krista. Umisťovala se do středu věnce a zapalovala se na Štedrý den.

Existoval však i věnec s větším počtem svíček a to 4 velké bíle + 19 malých svíček. Na každý den vycházela jedna.