Svátek svaté Barbory

[ad#ad-3]

Podle lidové tradic si tento den řežou dívky, které se chtějí vdát, větvičky. Pokud jim nařezané větvičky třešně, slivoně, jabloně nebo zlatého deště do Vánoc vykvetou, měly by se jim vdavky podařit.

Větvičky se mají správně nařezat ze stromu alespoň 10 let starého a hned krátce po setmění. O větvičky se musejí dívky starat, každý den vodu měnit. Pokud větvička do Štedrého dne nerozkvetla znamenalo to, že musí dívka ješte jeden rok se vdavky počkat. (Foto:  Barbora na zámku Loučeň)

Barbora jako tajemná postava

svatá Barbora

V předvečer svátku chodí po domec skupinky dívek oblečené do bílých košil a  prostěradel s rozspuštěnými vlasy, na hlavě zeleý věneček. V rukou měly metličku a košíček s jablky, ořechy a cukrovím. U každého domu se zastavovaly a předvedli krátký výstup – hru o sv. Barboře. (Foto:  Barbora na zámku Loučeň)

 

Svátek Barbory vychází na 4. prosince.

Barbora u nás doma

[ad#ad-3]

Vždycky jsem se těšil, večer jsem neustále pobíhal doma a díval se, kudy Barbora přijde a co mi přinese. Maminka to pokaždé zvládla. Poslala mě pro něco do sklepa, mezitím rozsvítila svíčku a připravila k ní pár dobrůtek. Občas i nějaké uhlí na znamení, že jsem nebyl úplně nejhodnějsí :)

O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře.

Má-li svatá Barbora bílou zástěru, bude hodně trávy. Je-li na den svaté Barbory mnoho jinovatky na stromech, bude hodně ovoce v budoucím roce.

Jak probíhá svátek svaté Barbory u vás doma?