Tradice jmelí na Vánoce

[ad#ad-3]

Jmelí je stálozelená rostlina parazitující na větvích jehličnatých i listnatých stromů. Jmelí vytváří na stromě keříky o průměru okolo 1 metru. Pomocí svách kořínků je napojeno na vyživovací systém stromu a odebírá z něho vodu a živiny. Větvičky jmelí jsou zelené a probíhá v nich fotosyntáza. V úžlabinkách rostou na jmelí bobulky pomocí kterých se jmelí rozmnožuje. Prakticky stačí tuto bobulku vymáčknout na kůru stromu a máte „zaseto“. Jako rozmožovač fungují v přírodě ptáci.

Jmelí a Vánoce

Podle legend bylo kdysi jemlí stromem, ze kterého vyrobil Josef kolébku pro Ježíška. Za 33 let ho poté římané utnuli, aby z něho vyrobili kříž pro Ježíše. Strom potom hanbou seschnul a už se vyskytuje jen v malých trsích a zahrnuje lidi okolo sebe dobrem.

Věřilo se, že jmelí chrání před ohněm a zavěšovalo se nad dvěře a do domů aby také ochránilo před čarodejnicemi a zlými duchy.

Podle Keltů zajištujě jmelí plodnost a proto se pod ním často líbají páry.

V lékařství se jmelí používá pro přípravky na snížení krevního tlaku.

Na Vánoce se používá jmelí živé zelené nebo obarvené do zlaté. Na začátek adventu by jste měli spálit všechno staré suché jmelí a dát do domu nové!

Kde roste jmelí

Jak jsme již psali, jmelí najdeme jako parazita na stromech. Jeho sběr je náročný, jelikož většinou roste ve vyšších patrech stromů. Jeho sběr je dobré mít předem povolen, protože je většinou nutné uříznout i kousek živého stromu.

[ad#ad-4]