Význam adventu

Slovo advent znamená příchod (Adventus).  Míněn je příchod vykupitele Ježíše Krista. Období adventu končí o půlnoci na Štedrý den.

1. Adventní neděle „železná“

První adventní neděle je v kalendáři vždy mezi 27. listopadem a 3. prosincem.  Je to tedy pohyblivé datum a to proto, aby čtvrtá adventní neděle vyšla na neděli před 25. prosincem.

První adventní neděle nese označení „železná“. Toto slovo je ovšem pouze komerční nálepkou.

V tomto období nás čeká svátek sv. Barbory, Mikuláš anděl a čerti

2. Adventní neděle „bronzová“

V tomto období má svátek sv. Lucie 13. prosinec.  O sv. Lucii se říká, že žila ve 4. století, rozdala veškerý svůj majetek a rozhodla se žít dál jako křesťanka.  Dle legendy si vydloubla oči a nechala je poslat svému pohanskému nápadníkovi. Oči ji do druhého dne narostly znovu. Sv. Lucie zemřela mučednickou smrtí.

Pranostika: Sv. Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

3. Adventní neděle „stříbrná“

4. Adventní neděle „zlatá“

Adventní období končí západem sluníčka na Štědrý den. Po tomto období by se měla zapálit poslední 4. svíčka na věnci. (Měla by být bílé barvy a je zasvěcená Kristu)

Adventní výzdoba

K tradiční adventní výzdobě patří adventní věnec, se čtyřmi svíčkami. Věnec symbolizuje vítězství, projev úcty a radosti. Světlo ze zapálených svíček symbolizuje příchod Ježíše Krista.

Kdy začíná advent v roce 2016? Je to 27. listopad 2016

Advent v roce 2017 vychází na 3. prosinec 2017

Advent v roce 2018 vychází na 2. prosinec 2018

Advent v roce 2019 vychází na 1. prosinec 2019

Advent v roce 2020 vychází na 29. listopad 2020

9 reakcí na článek “Advent a jeho význam, adventní výzdoba”

 1. Synek Píše:

  Ve výčtu jednotlivých adventních nedělí je pod čtvrtou nedělí uveden text o zapálení 5. adventní svíce. Věřím, že jde pouze o překlep, který bude 4. uveden na správný údaj.
  Synek

 2. Mikulas Píše:

  Děkujeme za upozornění. Chyba byla opravena. Některé varianty adventního věnce mají ještě jednu svíčku navíc. Pátá svíce je většinou bílá a a dává se doprostřed adventního věnce. Tato svíčka se potom rozsvěcí na Štědrý večer a představuje příchod a život Ježíše Krista. Nicméně v tomto kontextu zde byla pátá svíce uvedena chybně. Ještě jednou díky.

 3. Anna Píše:

  Velice se mi líbí vaše stránky a ráda z nich nyní čwrpám materiál pro besedy školám.Děkuji vám za tyto stránky,jsou opravdu krásné a zajímavé.

 4. Míla Píše:

  Mám dotaz. Prosím, kdo mi odpoví, kdo to ví?
  Vánoční tradice jsou různé,proto se ptám:
  Co by mělo správně být na Štědrovečerním stole?
  Někdo tvrdí sedm pokrmů,někdo dvanáct a jaké?
  Přeji Všem krásné,požehnané Vánoční svátky.
  Děkuji.

 5. kamil Píše:

  moc se mi libí váše stranka moc pěkná

 6. nevím co Píše:

  a co je stříbrná neděle

 7. Pavla LuciUs Píše:

  Dobrý den.Jsem přadlena amatérka a přesto občas tohle staré řemeslo předvedu i na veřejnosti. Nyní jsem se dozvěděla, že podle nějakého starého zvyku-předpisu by se v adventním čase nesmí spřádat vlna, ale pouze len nebo jiná rostlinná vlákna. Je to pravda? Děkuji vám odpověď a přeji krásné adventní dny a požehnané Vánoce. Pavla

 8. Michaela Píše:

  Kdy začíná advent 2014?Je to 30.listopad 2013 :-D.Dobrý,tak to máme advent vlastně celý rok :-D.

 9. Sarka Píše:

  Tradice ctim, adventni venec mezi nimi. Ovsem intuitivne. Kazdy tyden v adventu zapalim jednu svicku – v nedeli -a necham celou spalit. Ted po precteni informace vaham. Zda na Stedry vecer po zapadu slunce ma horet jen jedna, bila svice, ci vsechny 4 zaraz? No napravu zrejme lepsi sjednat az dalsi rok, jinak by tradice byla letos hodne zkomplikovana. Dekuji za osvetu

Trackbacks/Pingbacks

Přidat komentář