Vánoční stromeček

[ad#ad-3]

Vánoční stromek patří k vánocům, tak jako Ježíšek nebo Santa Claus. Je to jeden ze symbolů Vánoc.

Stromek měl vždy obecně význam ochrany. V některých krajích se zavěšoval malý stromeček nad Štedrovečerní stůl hlavou dolů. Původ zdobení klasického vánočního stromku k nám přišel z německa. Jeden z prvních stromků byl prý v Německu ozdoben v roce 1570 v brémské kronice. V 19. století se tato tradice dostává nejprve na český venkov, později i do měst.

Zdobení vánočního stromu

Ke zdobení se dříve používaly ozdoby, které byly vyrobeny z běžně dostupných materiálů, které se daly najít ve stavení. Aby se stromek rozzářil, byly na něho přidávány svíčky. Další lesk dodaly stromečku skleněné vánoční ozdoby. Jejichž tradice je u nás hlavně v podkrkonoší. Moc pěkné vánoční ozdoby tvoří dílna Václava Bergera dodnes.

Dnes se z bezpečnostních důvodů a našeho pohodlí namísto svíček používají řárovkové nebo ledkové ozdoby nebo řetězy.

Jaký druh vánočního stromečku?

Nevíte jaký druh vánočního stromečku vybrat? Nabízí se vám možnosti:

  • smrk pichlavý (jiný název – stříbrný)
  • borovice bělokorá
  • jedle korejská
  • jedle bělokorá
  • jedle nordmannská

Jedle bělokorá dobře vyniká s vánoční ozdobou. Její výhodou je, že v teplých bytech neopadává. Navíc vám pěkně provoní celý interiér a navodí sváteční atmosféru.

Smrk pichlavý  lidově známý pod názvem též jako smrk stříbrn má pěkně homolovitě stavěnou korunu, pro své zbarvení jehlic je velmi dekorativní a u nás oblíbený.

Živý nebo umělý?

[ad#ad-3]

Živý stromšek je živý stromeček, nejenže vypadá dobře, ale navíc nám provoní celou místnost. Výhodou umělého stromku je, že neopadává a navíc ho můžeme použít vícenásobně. S dnešními technologiemi navíc se hodně podobá jeho strtuktura žívému stromu.

Máte jinou možnost? Ano, půjčte si na 14 dní stromek živý! Tato služba je možná v Praze i jincýh městech. DObrý tip je tedy půjčovna stromků – jenom doporučujeme brzkou rezervaci a stromeček vás vyjde okolo 400kč.

Pošlete nám fotografii Vašeho stromu! Těšíme se na ně!